AKU “Kuntrata” iz Sv. Filip i Jakova osvojila nagradu za najbolju predstavu na 59. Festivalu hrvatskih kazališnih amatera

Autor: infovodice.hr
Izvor fotografije: google
Objavljeno: 27.05.2019.

59. Festival hrvatskih kazališnih amatera u organizaciji Hrvatskog sabora kulture i Pučkog otvorenog učilišta Vodice, koji se već 6. godinu za redom održao u Vodicama, završio je jučer svečanom dodjelom nagrada, a nagradu za najbolju predstavu osvojila je predstava “Kod Lepanta, sunce moje” Kazališne amaterske udruge “Kuntrata” iz Sv. Filip i Jakova

Festival hrvatskih kazališnih amatera (59. FHKA) koji je održan u Vodicama, od 17. do 19. svibnja te od 24. do 26. svibnja 2019. godine, izabrao je predstavu Amaterske kazališne udruge Kuntrata “Kod Lepanta, sunce moje“ za najbolju predstavu godišnje smotre najboljih amaterskih kazališta i kazališnih skupina.

Kod Lepanta, sunce moje“ vizualizacija je predloška za kazališnu igru ili uprizorenje arhaične poeme Ljube Stipišića Delmate (1938.-2011.), skladatelja, pjesnika, melografa, dirigenta, slikara i sakupljača narodnog blaga širokog spektra, koji je jednu od najemotivnijih svojih pjesama posvetio bitci kod Lepanta 1571. godine.

“Predstava kazališta iz Sv. Filip i Jakova spoj je izuzetnog, dobno koreografiranog scenskog pokreta, koordiniranog zborskog scenskog govora prema poemi Ljube Stipišića Delmate, sve praćeno odličnim svjetlosnim i glazbenim rješenjima. Efektno i moderno napravljena predstava, primjer je redateljski uspješnog rada i istraživanja na mogućim rješenjima amaterskog teatra, vizualnoga približavajući profesionalnom promišljanju teatra“, rekao je nedavno o predstavi selektor festivala Želimir Belić.

Zahtjevan zadatak odabrati najbolje

Zadaća Festivala hrvatskih kazališnih amatera kao i dosadašnjih godina jest poticajno djelovanje na razvitak kazališnog amaterizma u Hrvatskoj i razvoj publike te prezentacija najkvalitetnijih godišnjih ostvarenja amaterskih kazališnih udruga i sekcija svih kazališnih poetika koje njeguju kazališne skupine: klasičnog, pučkog, plesnog, alternativnog teatra te druge vrste kazališnih izričaja.

Dvadeset i dvije kazališne amaterske skupine iz raznih dijelova Lijepe naše su u 6 dana, koliko je ovaj festival trajao izvele svoje predstave, a prosudbeno povjerenstvo festivala kojega su činili dramaturginja i teatrologinja Mira Muhoberac, kazališni glumac i redatelj Jasmin Novljaković i kazališni, televizijski i filmski glumac Vjekoslav Janković, imalo je itekako zahtjevan zadatak odabrati najbolje među njima.

Na početku ove svečanosti, publici se obratila predstavnica Šibensko-kninske županije, gospođa Jadranka Fržop, ravnateljica POU Vodice, gospođa Gordana Birin i gradonačelnica Grada Vodica, dr. Nelka Tomić koje su odreda zahvaljivale svim organizatorima, suorganizatorima i svima koji su na bilo koji način bili dijelom ove manifestacije na prekrasnim danima u znaku kazališne umjetnosti i predanom radu amaterskih glumaca i tehničke službe, zaželjevši da se vrate u Vodice i dogodine, na jubilarnom 60. Festivalu hrvatskih kazališnih amatera.

“Drago mi je da su se kroz ovih 6 godina koliko smo domaćini Festivala zaista svi sudionici osjećali ugodno pa nam se stoga i rado vraćaju. Kazališni amaterizam je specifičan po tome što se radi u svakakvim uvjetima, neke se predstave uvježbavaju čak i po stanovima, a često se dogode poteškoće tehničke prirode oko scenskih rekvizita. Tu nastojimo pomoći, koliko god je to u našoj moći da svaka družina dobije najbolje koliko je u tom trenutku moguće, a u druženjima između predstava imamo se prilike bolje upoznati i uvidjeti da se svi susrećemo sa sličnim problemima”, rekla je ravnateljica POU Vodice, gospođa Birin koja je uz to nadodala da joj je izuzetno drago kada vidi da su Vodice u zadnjih 10 godina, koliko vodička amaterska družina postoji, postale relevantan centar amaterskog kazališta i to na razini cijele Hrvatske.

A upravo je jučer iz Vodica otišlo 10 nagrada iz različitih kategorija u ostale centre amaterskog kazališta. Posebnu nagradu povjerenstva za spoj dramskog i plesnog kazališta odnijela je Scena Sisak sa predstavom Machbetovi, a ostali popis nagrađenih pročitajte u nastavku;

NAJBOLJA PREDSTAVA: “Kod Lepanta, sunce moje” Kazališne amaterske udruge “Kuntrata” Sv. Filip i Jakov

Nagrada za INVENTIVNOST: Predstava ANKA, Teatra Ludus Centra Knap Zagreb

Nagrada za NJEGOVANJE KULTURNE BAŠTINE: Predstava NA PROŠĆENJU zelinskog amaterskog kazališta Zamka

Nagrada za SPOREDNU MUŠKU ULOGU: Ante Rakocija za ulogu babe Milke u predstavi “Zajdavac” dramske skupine Babe iz Slunja