Branili su i obranili crtu bojišnice dugu više od 40 kilometara

Objavljeno: 28.08.2015

U povodu dana 134. domobranske pukovnije na Gradskom groblju Biograd kod centralnog križa jučer su položeni vijenci i zapaljene svijeće, dok je misa zadušnica održana u župnoj crkvi sv. Stošije na biogradskom Poluotoku. Vijence su položili zapovjednik pukovnije Josip Čerina, načelnik Stožera Denis Brzić, zapovjednik bojne Ivica Kapitanović Šulc, biogradski gradonačelnik Ivan Knez te filipjanski načelnik i predsjednik Vijeća, Zoran Pelicarić Peco i Igor Pedisić.

- Skromno obilježavamo 21. obljetnicu pukovnije jer smo prije dva tjedna imali veliko obilježavanje 20. obljetnice Oluje, kazao je Čerina.

Dan osnutka 134. domobranske pukovnije Biograd je 18. kolovoza 1994. godine, datum kada je stigla zapovijed zapovjednika Zbornog područja Split generala Ante Gotovine u Zapovjedništvo IV. borbenog sektora Biograd o ustrojavanju pukovnije.

Ovu postrojbu su činili branitelji sa područja mnogih općina i gradova Zadarske županije, branitelji koji su branili mnoga naselja biogradskog i stankovačkog kraja.

Branili su i obranili crtu bojišnice dugu više od 40 kilometara od Raštana Gornjih do Bile Vlake.

Nažalost, u razdoblju od kolovoza 1994. do prosinca 1995. smrtno je stradalo pet pripadnika pukovnije, a njih dvadesetak je lakše ili teže ranjeno.