Općina Sv. Filip i Jakov tako ulazi u četvrtu fazu gdje za cilj ima povećanje socijalne uključenosti i prevenciju institucionalizacije ranjivih skupina osiguranjem dugotrajne skrbi svakodnevne pomoći i podrške. S 20 novootvorenih radnih mjesta osigurat će se njega i pomoć za minimalno 120 starijih osoba i osoba sa invaliditetom. Uzrok visokom stupnju institucionalizacije je nedostatak pojedinih usluga, programa i aktivnosti usmjerenih na socijalno uključivanje starijih osoba i osobama s invaliditetom.
Općina Sv. Filip i Jakov dobila je pozitivnu obavijest o procjeni kvalitete četvrte faze programa »Zaželi« u sveukupnom traženom iznosu od 960.000,00 eura i 20 novih radnih mjesta. Projekt je to koji, kako nam je kazao općinski načelnik Zoran Pelicarić, općini ne služi samo kao poligon za lakše zbrinjavanje potreba najranjivijih članova zajednice, već i prilika za obrazovanje i obučavanje budućih njegovatelja doma za starije u sv. Filipu i Jakovu.
Četvrta faza programa »Zaželi« slijedi nakon tri uspješno provedene faze projekta. U prvoj je fazi projekta »Zaželi« Općina sv. Filip i Jakov tako dobila 121.833,22 eura i zaposlila četiri žene koje su pružale pomoć u kući za 16 korisnika. U drugoj je fazi projekta dobiveni iznos sredstava iznosio 60.667,60 eura i uključio zapošljavanje peta žena koje su pružale uslugu pomoći u kući za 30 korisnika. Posljednja provedena treća faza uključila je financiranje u iznosu od 57.999,88 eura, uključivši zapošljavanje devet žena koje su pružale uslugu pomoći u kući za 54 krajnja korisnika. Važnost ovog projekta za korisnike na području općine sv. Filip i Jakov dodatno je potvrđena odobrenjem njegove četvrte faze, a u Općini, kaže nam Pelicarić, već rade na svojoj svojevrsnoj općinskoj petoj fazi projekta.
Općina Sv. Filip i Jakov tako ulazi u četvrtu fazu gdje za cilj ima
povećanje socijalne uključenosti i prevenciju institucionalizacije
ranjivih skupina osiguranjem dugotrajne skrbi svakodnevne pomoći i
podrške. S 20 novootvorenih radnih mjesta osigurat će se njega i pomoć
za minimalno 120 starijih osoba i osoba sa invaliditetom. Uzrok visokom
stupnju institucionalizacije je nedostatak pojedinih usluga, programa i
aktivnosti usmjerenih na socijalno uključivanje starijih osoba i osobama
s invaliditetom.
– Za nas je dobivanje maksimalnog
mogućeg iznosa financijskih sredstava i dodatno zapošljavanje 20 žena
samo poticaj da dalje nastavimo raditi na programima zbrinjavanja
starijih i nemoćnih na području naše općine. Kao što je već i poznato,
Općina je u projektu izgradnje novog doma za starije i nemoćne i nadamo
se kako će znanja koja sudionice projekta, tj. gerontodomaćice steknu
kroz »Zaželi« biti dobra podloga za daljnje uključivanje u tržište rada,
tj. rad s korisnicima budućeg doma za starije i nemoćne, pojašnjava
Pelicarić.
S obzirom na visoki udio starijih osoba na području općine od čak 21 posto, pružanje skrbi za ovu populaciju predstavlja izazov na koji će kroz fazu četvrtog programa »Zaželi« s 20 novozaposlenih pružatelja podrške kroz sljedećih 36 mjeseci omogućiti kontinuiranu brigu za stare i nemoćne na području filipjanske općine.
– Naša se općina, nažalost, može pohvaliti neslavnom brojkom da na 4.500 žitelja općine dolazi čak 1.200 umirovljenika, što je znatno iznad hrvatskog prosjeka. Upravo je zato na nama zadaća kvalitetne i kontinuirane skrbi o njima, dodaje načelnik. Svi ovi projekti provode se u partnerstvu s Centrom za obuku Sv. Filip i Jakov, Centrom za socijalnu skrb i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje.
Izvor: Zadarski list
Podijeli i komentiraj: