Velik uspjeh, kao i posjećenost domaćih i inozemnih turista, je već četvrtu godinu zaredom imala manifestacija „Brodom po Pašmanskom kanalu - povežimo otok i obalu“ koja je održana 19. srpnja 2014. godine. Glavni organizator KUD Sv. Roko je idejni začetnik ovog jedinstvenog projekta. Uz pokroviteljstvo Općine Sv. Filip i Jakov, manifestaciju je podržala Hrvatska turistička zajednica koja sufinancira ovaj projekt s iznosom od 20.000,00 kuna u okviru dodjela potpora iz programa "Potpore događanjima" u 2014. godini.
Program je započeo s utrkom tovara na rivi u 20:30 sati nakon kojeg je uslijedio bogat kulturno-zabavni program oko 21:30 sati na Velikom mulu u središtu mjesta Sv. Filip i Jakov uz tradicionalne pučke igre te bogat program pjesama i plesnih nastupa sljedećih KUD-ova:
• KUD.SV. ROKO –SV. FILIP I JAKOV,
• KUD BOKOLJE – DOBROPOLJANA,
• KUD KUNJKA – TKON,
• KLAPA ŠKOJI – PAŠMAN/UGLJAN,
• KUD LUKA LUKIĆ – BRODSKI VAROŠ,
• KUD SV. LUKA – ŽDRELAC,
• IVE BARIČIĆ – BARBA (FILIPJANSKI PJESNIK)
U sklopu manifestacije održan je mimohod pod nazivom OD BORA DO MORA, gdje je KUD LUKA LUKIĆ iz Brodskog Varoša (SLAVONSKI BROD), prodefilirao od vrha mjesta (bora) do rive (mora) predstavljajući tradicionalni Slavonski folklor i tamburicu žiteljima i turistima. Mimohod od bora do mora su predvodili najmlađi član KUD-a LUKA LUKIĆ, desetogodišnji Filip Svirac te njegove pratilje Marta(7) i Antea(11) iz KUD-a Sv. Roko. KUD LUKA LUKIĆ je do bora došao sa prijateljem djece - vlakićem Tomicom, turističkom atrakcijom Općine Sveti Filip i Jakov koji svaki dan turiste vozi naseljima Turanj i Sveti Filip i Jakov.
Manifestaciji je prethodila prva utrka tovara (četiri tovara filipjanska u vlasništvu Anastazija Eškinje Taše i Ivice Eškinja Lantane, te jedan tovar "van mista"(posuđen)). Predvodnik utrke je bio gospodin Anđelko Eškinja Banov Ban, a jahaći su bili: Stipe Eškinja Njokin, Rade Vuletić, Toma Eškinja Ljikin, Anastazio Eškinja Tašo i Šime Mikas Štrc. Pobjednik utrke Rade Vuletić natjecao se na kelji zvanoj „SISE“, a drugoplasirani Tašo na tovaru imena „MEDO“. Utrka je pobudila toliku zanimaciju gostiju da je riva bila premala da svi stanu na nju. Za sve zainteresirane za fotografiranje, cijelu večer manifestacije mogli su se slikati sa izloženim starim fijakerom uz „kelju i pule“ vlasništva Lantane, a u čemu su najviše uživala djeca.
Nakon nezaboravne utrke tovara, s otoka su flotom brodova predvođenih Škrokoplovom stigli KUDOVI I KLAPE IZ BODULA, a sve u fenomenalnom ambijentu noći obasjanom feralima za sviću (na plin), bakljama i bučama koji su obasjali Pašmanski kanal i filipjansku rivu, a krivci za sve su bili Šime Brzić i Ranko Baričić. Nakon pristanka brodova na rivu, krenulo se sa programom uz nastup Ive Baričića Barbe, KUD-a SV. ROKO , KUD BOKOLJE pa svih ostalih.
Između nastupa održavale su se starinske igre koje je vodio Šime Brzić a u kojima su sudjelovali samo ženski članovi KUD-OVA. U igri slaganja i prenošenja ribarskih kašeta pobjedu su odnijele „bodulice“ Anamarija i Ana iz KUD-a Bokolje koje su bile uspješnije od Imelde i Marine iz KUD-a Sv. Roko. U igri prenošenja mora u kablu sudjelovale su Ivka, Anđelka, Rajna i Karmela, a pobjedu je opet odnjela „bodulica“ iz KUD-a Bokolje gospođa Anđelka. Igra potezanja konopa bila je najneizvjesnija od svih. Svi KUD-OVI su učestvovali u istoj pomiješavši se međusobno u dvije ekipe RUŽICE koje je predvodila Tilka Zupčić i KOKTEL koje je predvodila Milena Erstić. Pobjedu je odnjela ekipa KOKTEL, a zajednička nagrada za sve koje su potezale konop je bilo pečeni odojak. Inače, u svim igrama su pobjednice dobivale poklon domaćina.
Tokom održavanja manifestacije pekle su se srdele i djelile gostima. Glavni za roštiljem je bio Predrag Brzić Švrle sa svojom ekipom Danijelom, Šimom, Igorom, Markićem, Radom, Filipom i ostalima.
Za slatki dio SPIZE su se pobrinule Janja, Stoja, Mira i Dragica koje su uz kroštule još dodatno kuhale i dijelile „čičvardu“ za sve obožavatelje domaće hrane.
Kako bi svi KUDOVI i Klape bili lijepo ugošćeni pobrinule su se dvije Jadranke i Mirjana koje su služile hranu i piće na brodu MICHEL u vlasništvu Ivice i Mire Zorić. Voditeljica cijelovečernjeg programa Branka Pelicarić uz majstore razglasa Domenika Mikas i Leona Eškinju.
Na kraju programa je predsjednik KUD-a Sv. Roko, Ivica Eškinja Lantana svim učesnicima dodijelio zahvalnice i poklone za sudjelovanje na 4. manifestaciji "BRODOM PO PAŠMANSKOM KANALU – POVEŽIMO OTOK I OBALU", te se zahvalio svima onima koji su na bilo koji način pridonjeli da se ova manifestacija održi, "kad bih sve nabrajao po imenično uhvatila bi nas zora, zato hvala svima".
Kako je program otvorio pjesmom, tako je i zatvorio pjesnik Ive Baričić Barba.
Fešta i zajedničko druženje svih sudionika, kao i turista trajala je do dugo u noć.
• KUD.SV. ROKO –SV. FILIP I JAKOV,
• KUD BOKOLJE – DOBROPOLJANA,
• KUD KUNJKA – TKON,
• KLAPA ŠKOJI – PAŠMAN/UGLJAN,
• KUD LUKA LUKIĆ – BRODSKI VAROŠ,
• KUD SV. LUKA – ŽDRELAC,
• IVE BARIČIĆ – BARBA (FILIPJANSKI PJESNIK)
U sklopu manifestacije održan je mimohod pod nazivom OD BORA DO MORA, gdje je KUD LUKA LUKIĆ iz Brodskog Varoša (SLAVONSKI BROD), prodefilirao od vrha mjesta (bora) do rive (mora) predstavljajući tradicionalni Slavonski folklor i tamburicu žiteljima i turistima. Mimohod od bora do mora su predvodili najmlađi član KUD-a LUKA LUKIĆ, desetogodišnji Filip Svirac te njegove pratilje Marta(7) i Antea(11) iz KUD-a Sv. Roko. KUD LUKA LUKIĆ je do bora došao sa prijateljem djece - vlakićem Tomicom, turističkom atrakcijom Općine Sveti Filip i Jakov koji svaki dan turiste vozi naseljima Turanj i Sveti Filip i Jakov.
Manifestaciji je prethodila prva utrka tovara (četiri tovara filipjanska u vlasništvu Anastazija Eškinje Taše i Ivice Eškinja Lantane, te jedan tovar "van mista"(posuđen)). Predvodnik utrke je bio gospodin Anđelko Eškinja Banov Ban, a jahaći su bili: Stipe Eškinja Njokin, Rade Vuletić, Toma Eškinja Ljikin, Anastazio Eškinja Tašo i Šime Mikas Štrc. Pobjednik utrke Rade Vuletić natjecao se na kelji zvanoj „SISE“, a drugoplasirani Tašo na tovaru imena „MEDO“. Utrka je pobudila toliku zanimaciju gostiju da je riva bila premala da svi stanu na nju. Za sve zainteresirane za fotografiranje, cijelu večer manifestacije mogli su se slikati sa izloženim starim fijakerom uz „kelju i pule“ vlasništva Lantane, a u čemu su najviše uživala djeca.
Nakon nezaboravne utrke tovara, s otoka su flotom brodova predvođenih Škrokoplovom stigli KUDOVI I KLAPE IZ BODULA, a sve u fenomenalnom ambijentu noći obasjanom feralima za sviću (na plin), bakljama i bučama koji su obasjali Pašmanski kanal i filipjansku rivu, a krivci za sve su bili Šime Brzić i Ranko Baričić. Nakon pristanka brodova na rivu, krenulo se sa programom uz nastup Ive Baričića Barbe, KUD-a SV. ROKO , KUD BOKOLJE pa svih ostalih.
Između nastupa održavale su se starinske igre koje je vodio Šime Brzić a u kojima su sudjelovali samo ženski članovi KUD-OVA. U igri slaganja i prenošenja ribarskih kašeta pobjedu su odnijele „bodulice“ Anamarija i Ana iz KUD-a Bokolje koje su bile uspješnije od Imelde i Marine iz KUD-a Sv. Roko. U igri prenošenja mora u kablu sudjelovale su Ivka, Anđelka, Rajna i Karmela, a pobjedu je opet odnjela „bodulica“ iz KUD-a Bokolje gospođa Anđelka. Igra potezanja konopa bila je najneizvjesnija od svih. Svi KUD-OVI su učestvovali u istoj pomiješavši se međusobno u dvije ekipe RUŽICE koje je predvodila Tilka Zupčić i KOKTEL koje je predvodila Milena Erstić. Pobjedu je odnjela ekipa KOKTEL, a zajednička nagrada za sve koje su potezale konop je bilo pečeni odojak. Inače, u svim igrama su pobjednice dobivale poklon domaćina.
Tokom održavanja manifestacije pekle su se srdele i djelile gostima. Glavni za roštiljem je bio Predrag Brzić Švrle sa svojom ekipom Danijelom, Šimom, Igorom, Markićem, Radom, Filipom i ostalima.
Za slatki dio SPIZE su se pobrinule Janja, Stoja, Mira i Dragica koje su uz kroštule još dodatno kuhale i dijelile „čičvardu“ za sve obožavatelje domaće hrane.
Kako bi svi KUDOVI i Klape bili lijepo ugošćeni pobrinule su se dvije Jadranke i Mirjana koje su služile hranu i piće na brodu MICHEL u vlasništvu Ivice i Mire Zorić. Voditeljica cijelovečernjeg programa Branka Pelicarić uz majstore razglasa Domenika Mikas i Leona Eškinju.
Na kraju programa je predsjednik KUD-a Sv. Roko, Ivica Eškinja Lantana svim učesnicima dodijelio zahvalnice i poklone za sudjelovanje na 4. manifestaciji "BRODOM PO PAŠMANSKOM KANALU – POVEŽIMO OTOK I OBALU", te se zahvalio svima onima koji su na bilo koji način pridonjeli da se ova manifestacija održi, "kad bih sve nabrajao po imenično uhvatila bi nas zora, zato hvala svima".
Kako je program otvorio pjesmom, tako je i zatvorio pjesnik Ive Baričić Barba.
Fešta i zajedničko druženje svih sudionika, kao i turista trajala je do dugo u noć.